….. و 16 آذر دیگری از راه می رسد!

گفتار سیاسی رادیو راه کارگر
167
امسال در حالی به استقبال 16 آذر، روز دانشجو می رویم، که بزرگداشت این روز، بزرگداشتی تنها و مختص دانشجویان نیست. امسال 16 آذر در پی 25 خرداد، 30 خرداد، 18 تیر،26 تیرماه ،27 شهریورو 13 آبان می آید.

امسال جنبش دانشجویی دیگر تنها نیست. کارگران هفته تپه، لوله چدنی اهواز، کارگران پالایشگاه نفت،  پرستاران و کارگران صدها کارگاه و کارخانه و بخش های خدماتی دیگر هم با اعتراضاتشان، حقوق و خواسته های خود را درخواست می کنند؛ زنان از حق برابر با مردان سخن می گویند و بر تبعیضات نهادینه شده دینی و عرفی می شورند؛ مادران وعزیزانِ جان باخته گان، اسیران دربند، ناپدیدشده گان اعتراض شان را بر هر کوی و برزنی فریاد می کنند؛ خلق های تحت ستم به اشکال گوناگون علیه بی عدالتی ها و تبعیض های ملی می شورند. و حتی بخش هائی از وابستگان رژیم، از دایره ی خودی ها به خارج پرتاب شده و زبان به  شکایت گشوده اند.

آری، امسال در شرایطی به استقبال 16 آذر می رویم که جنبش اعتراضی مردم در 13 آبان که بصورت سراسری و فراگیر انجام گرفت با شعارهایش نشان داد که این جنبش دیگر نمی خواهد در چهارچوب های «قانونی» رژیم اسیربماند. این جنبش، ستون اصلی ارتجاع حاکم را نشانه رفته است. جنبش سیاسی ـ عمومی مردم در 13 آبان و جنبش مطالباتی اقشار گوناگون مردم، فضای سیاسی کشور را دگرگون کرده است. حاکمیت را در بن بستی فلج کننده گرفتار ساخته است. دستگاه ولایت را سکّه ی یک پول کرده است. دستگاه چماق و باطوم و زندان و شکنجه و تجاوز را به ریشخند گرفته و مقاومتی ستودنی از خود بروز  داده است. تحسین،تحیر و همدلی  جهانیان را برانگیخته است. و در یک کلام بیداری بزرگ ملی را آفریده است.

این بار در حالی به استقبال 16 آذر می رویم که رژیم خود را برای پیشبرد سیاست سرکوبِ خشن  مجهز و آماده می کند. زیرا دستگاه ارتجاع از یک طرف  زیر فشار شدید و افزایش یابنده ی  جنبش توده ای است. از سوی دیگر، در ماجرای هسته ای و حقوق بشر زیر فشار بین المللی است و هم زمان با این دو فشار افزایش یابنده،  زیر فشار اقتصادی ویران قرار دارد. از این رو برای تامین هزینه های خود  به شوک تراپی و حذف یارانه ها، روی آورده است تا با زدن از نان مردم، هزینه های دستگاه های سرکوب و دیگر نیازهای یک دولت متمرکز و سرکوبگر را تامین کند. و مجلس هم اختیار کامل هزینه کردن درآمدهای ناشی از حذف یارانه ها  را به دولت داده است . زیر فشار این سه عامل، دستگاه ولایت سیاست پشت به دیوار محکم ایستادن و سازماندهی مقاومت در برابر جنبش مردمی را در پیش گرفته است و می داند هر نوع تزلزل باعث از هم پاشیدگی این دستگاه خواهد شد. از این رو به سیاست بگیر و به بند و اعدام  و در یک کلام سرکوبِ خشن، روی آورده است.

اما، 16 آذر، مراسمی پوششی هم چون روزهای قبل نیست. 16 آذر، مراسم مستقل جنبش دانشجویی است که پنج دهه تداوم داشته است. مراسمی که رژیم اسلامی تلاش فراوانی داشته است تا آن را به  دست فراموشی بسپارد. اما با قدرت دانشجویان تلاشش در هم شکسته شده است. از این رو، این بار نمی توان از مناسبت های رژیمی، بهره برداری کرد. این بار مراسم اعتراضی دانشجویان مراسمی اختصاصی و مستقل از مراسم رژیم است. این بار دست عوامل سرکوب برای تهدید و بهانه ی سرکوب داشتن بازتر است. و از این رو کار دانشجویان و هم گامان شان هم  دشوارتر است

اما دانشجویان از یک امکان بزرگ برخوردارند. دانشگاه خانه آن هاست. و دانشگاه ها در سراسر کشور پراکنده اند. در بیش از 50 شهر کشور، 200 دانشگاه وجود دارد. لشگر 2 میلیونی دانشجویان در سراسر کشور پراکنده اند و می توانند فریاد اعتراض شان را به گوش همه مردم سراسر کشور برسانند. از این رو هم آهنگ کردن اعتراضات دانشجویی یک دانشگاه، دانشگاه های یک شهر و دانشگاه های شهرهای سراسر کشور، امر کوچکی نیست. کاری است کارستان. به یک سازماندهی  و هم آهنگی فعال و کارا نیاز هست. فعالین دانشجویی یک دنیا کار پیش رو دارند.

اگر هم آهنگی لازم برای متحد کردن جنبش دانشجویی ضرورت دارد، تکیه بر جنبش مطالباتی مزد و حقوق بگیران نیز از اهمیت بالائی برخوردار است. جنبش مطالباتی روز به روز گسترش می یابد. در شرایطی که دولت اسلامی سیاست شوک ترابی، تحت نام حذف یارانه ها را در پیش گرفته است، فشار بر مردم روز به روز افزایش خواهد یافت. این امر کارد به استخوان مردم خواهد رساند. و آنگاه مردم باید برای یک  لقمه نان هم که شده دست به شورش بزنند. باید که اعتراض خود بر چپاول گران حکومتی را فریاد کنند. و این زمینه گسترش جنبش مطالباتی را بیش از پیش مهیا خواهد ساخت. اگر بتوان به حمایت از اعتراضات برخاست  و میان آن ها و جنبش اعتراضی دانشجویی هم آهنگی ایجاد کرد، آن گاه می توان سد مستحکمی در برابر دستگاهِ سرکوبِ تا دندان مسلح ایجاد کرد

16 آذر امسال می تواند یک نقطه عطف مهم در روند رو به رشد جنبش اعتراضی و مطالباتی مردم باشد. با تمام قوا به استقبال این روز برویم. بازگشت به صفحه اصلی

3 نظر برای “….. و 16 آذر دیگری از راه می رسد!

  1. arjang1955 می‌گوید:

    با سپاس از شما به امید آن روز که سحر را ببینیم و بهار آزادی در آغوش بگیریم

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s